Wybór laptopa dla domu, biura, pracy #2 [PORADNIK]

            
            W ostatnim poście, poruszaliśmy kwestię zakupu nowego laptopa. Omówiliśmy ogólną specyfikację takiego sprzętu, a także jakie parametry podają producenci. Zapoznaliśmy się z podstawowymi danymi. Dziś dokończymy te zmagania i wytłumaczymy do końca wszystkie kwestie. Zacznijmy od miejsca przechowywania naszych plików, czyli dysku twardego.



Dysk twardy:

            W dzisiejszych komputerach znajdziemy dwa rodzaje dysków twardych. Jeden z nich to stosowany od dziesięcioleci tak zwany dysk talerzowy (magnetyczny), czyli Hard Disc Drive - HDD, lub nowszą konstrukcję, pod nazwą Solid State Drive - SSD.
Różnią się one przede wszystkim zasadą działania. Pierwszy po przez ruchomą głowicę, zapisuje dane na krążku magnetycznym, drugi natomiast nie posiada mobilnych elementów, co jest zaakcentowane w nazwie tego produktu. By łatwiej opisać różnice występujące pomiędzy nimi, posłużymy się prostym zestawieniem:


Dysk HDD
Dysk SSD
Ruchome części mechaniczne
Brak ruchomych części
Niższa wytrzymałość na uszkodzenia
Odporny na działanie praktycznie każdych warunków
Większa pojemność w tej samej cenie
Mniejsza pojemność w tej samej cenie
Głośniejsza praca
Brak jakichkolwiek hałasów
Wysoka temperatura pracy i zużycie energii
Niski pobór prądu, a więc i temperatura pracy
Cięższy od dysków SSD
Niska waga
Szybkość odczytu niższa niż SSD
Bardzo szybka szybkość odczytu danych
Znajdziemy praktycznie każdy interesujący nas rozmiar dysku
Niska pojemność dysków dostępnych w rozsądnych cenach.

           

            Jak widzimy, wiele aspektów skłania nas do dysków SSD. Głównym jednak problemem będzie ich wysoka cena, w stosunku do pojemności. Spójrzmy zatem, jaki dysk wybrać w zależności od naszych potrzeb:
·               
            Do użytku domowego, gdy chcemy w naszym laptopie przechowywać filmy i zdjęcia, bardziej przydatny będzie dysk HDD, ze względu na jego duże pojemności (polecane minimum 1TB),
oferowane w przystępnych cenach. Dysk SSD sprawdzi się, gdy nasz laptop będzie używany głównie do przeglądania internetu, lub gier, ponieważ znacznie przyspieszy on jego działanie.
Polecana pojemność to 256GB, ponieważ jest to obecnie najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia kosztów takich dysków. Liczmy się wtedy jednak z tym, iż do przechowywania wszelkich fotografii, lepiej zastosować pamięć zewnętrzną, co niestety powiększa koszty zakupu laptopa.
Warto więc zastanowić się nad zakupem dysku o pojemności 512GB, gdyż zapewnia on parametry dużych dysków twardych, łącząc je z szybkością dysków SSD, jednak obecnie jego ceny zaczynają się od 600 złotych, co znacząco zwiększa koszt zakupu laptopa.
·                     Komputer biurowy z dyskiem SSD, sprawdzi się idealnie dla informatyka, grafika, edytora filmów, gdyż znacznie przyspieszy działanie ich sprzętu. Dobrym rozwiązaniem będzie on także, gdy szukamy małego laptopa, którego będziemy często transportować, lub używać w trudnych warunkach. Tak jak wspomniano, dyski SSD lepiej znoszą „złe” traktowanie. Natomiast, jeżeli komputer ma służyć tylko do podstawowych czynności, HDD z całą pewnością spełni wszystkie oczekiwania.

Wnętrze dysku SSD.

Karta graficzna:

            Karty graficzne można w uproszczeniu podzielić na dwa rodzaje:
·                     Tzw. karty zintegrowane, zapewniające o wiele mniejszą wydajność w wyświetlaniu grafiki, lecz pozwalające na używanie laptopa w praktycznie do wszystkich zastosowań, poza bardziej wymagającymi grami komputerowymi.
·                     Tzw. karty dedykowane, montowane w komputerze, jako osobny podzespół. Sprawdzają się idealnie tam, gdzie potrzebna jest duża wydajność (gry, edycja grafik, filmów).


Dodatkowe wyposażenie:
           
            Za dodatkowe wyposażenie należy uznać napęd optyczny, złącza, baterię itd. Tutaj wszystko jest kwestią indywidualną, więc trudno jednoznacznie polecić jakieś rozwiązanie. Warto jednak przeanalizować ilość i rozmieszczenie gniazd USB (najlepiej w wersji 3.0), oraz czy laptop posiada gniazdo HDMI, przydatne gdy chcemy podłączyć go np. do telewizora, lub rzutnika  .

Nie zapomnijmy jednak o obudowie naszego sprzętu. Jeśli chodzi o oferowane przez producentów materiały z jakich wykonuje się laptopy, obecnie rynek w skrócie wygląda następująco:
·         Plastik - najtańszy, lecz najmniej wytrzymały. Polecany do laptopów, które zamierzamy przenosić tylko okazjonalnie, np. gdy kupujemy komputer do biura.
·         Aluminium/stopy magnezu - konstrukcje droższe, wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, polecane nie tylko, gdy nasz laptop będzie często „podróżował”, lecz także gdy zdecydujemy się na droższy sprzęt. Mamy wtedy zapewnioną jego lepszą ochronę.

Ponadto producenci oferują wiele innych elementów dodatkowych, takich jak podświetlana klawiatura (dedykowana wszystkich, pracującym w nocy), trackpoint - joystick zastępujący touchpad’a, lub myszkę.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Facebook

© Agata | WioskaSzablonów | x .