Wybór laptopa dla domu, biura, pracy #1 [PORADNIK]


           
          Zakup nowego komputera jest dla niektórych bardzo trudnym wyborem, dlatego obsługa sklepów z sprzętem RTV, z chęcią służy pomocą swoim klientom. Samodzielny wybór, dla laika może okazać się jednak koszmarem. Czytając niezrozumiałe oznaczenia, można łatwo dokonać złego wyboru i zdecydowanie przepłacić nasz sprzęt, lub kupić towar niespełniający naszych wymagań.


          Obecnie na rynku sprzedaży nowych komputerów, dominują laptopy. Dzięki ich poręczności i wielozadaniowości, mogą nadać się idealnie do praktycznie każdego zastosowania. Korzystamy z nich w naszych domach, biurach, a także dzięki odpowiednim podzespołom, mogą one stać się naszym centrum rozrywek multimedialnych, przenosząc nas w świat gier.


Wybór laptopa, to nie lada wyzwanie.

W takim razie, jaki laptop wybrać do użytku domowego? Który będzie idealny w pracy?
Co wybrać, by później nie żałować? Wszystkie te kwestie zostaną poruszone w niniejszym poradniku.



            Na wstępie wytłumaczmy podstawowe zagadnienia techniczne, które najbardziej decydują o funkcjonalności naszego sprzętu:
1.     Przekątna ekranu. Jest to odległość między przeciwległymi kątami naszego ekranu, podawana najczęściej w calach ( cal~2,54cm). Producenci informują także o wyglądzie matrycy (matowa, lub błyszcząca). To od niej w głównej mierze zależy wielkość naszego laptopa.
2.     Rozdzielczość. Oznacza ilość pikseli na naszym ekranie.
3. Procesor. Mózg naszego komputera, który odpowiada za wszystkie przeprowadzane w nim operacje. Podstawowymi parametrami każdego procesora są częstotliwość (taktowanie) i pamięć cash. Im są one większe, tym komputer osiąga lepszą wydajność.
4.     Pamięć RAM. Jest to pamięć, której używa nasz komputer w trakcie pracy. Im komputer posiada jej więcej, tym dokonujesz szybciej wszelkich operacji.
5.   Dysk twardy. Miejsce przechowywania wszystkich naszych plików. Obecnie na rynku dominują tak zwane dyski talerzowe oraz dyski SSD, które swoją budową przypominają zwykłą kartę pamięci, jaką znajdziemy np. w aparacie, lub komórce. Te pierwsze charakteryzują się o wiele lepszym stosunkiem ceny, do pojemności, jednakże te drugie zapewniają znacznie szybsze działanie naszego komputera.
6.  Karta graficzna. Urządzenie odpowiedzialne za wyświetlanie obrazu, który widzimy na naszym ekranie.
7.   Napęd optyczny. W ofercie producentów, znajdziemy laptopy z odtwarzaczami DVD, BlueRay, lub niewyposażone w taki sprzęt. Oprócz tego  Opisy złącz, jakie posiada komputer, pojemność baterii, waga, wymiary, obudowa.



Jak wybrać laptop, w zależności od potrzeby?


Ekran:

·                     Gdy kupujemy komputer dla siebie, lub naszych domowników musimy zastanowić się, do jakich celów będzie on wykorzystywany i kto z niego będzie przy nim pracował. Idealna wielkość takiego laptopa wacha się w granicach od około 14, do 17 cali, aczkolwiek najbardziej polecana przez specjalistów jest wartość 15.6, która stanowi rozsądny kompromis. Można na nim komfortowo grać w gry i oglądać filmy, lub zdjęcia, a nie jest on ogromnych rozmiarów, dzięki czemu łatwo przenosić go z miejsca na miejsce.
Standard wyświetlania takich ekranów, to 1366x768 pikseli, lub 1920x1080, gdzie w domowych zaciszu z pewnością można polecić ten pierwszy, a najlepiej w warunkach domowych sprawdzi się matryca matowa, która zachowuje bardzo dobre parametry, w każdych warunkach oświetlenia.
·                     Laptop biznesowy musi charakteryzować się mobilnością i wytrzymałością. Tutaj polecane są modele o przekątnej 13/14 cali, które łatwo przenosić i są one bardzo poręczne. Tak samo, matowa matryca idealnie odnajdzie się w każdym miejscu pracy.
·                     Zakup sprzętu do biura, także nie wiąże się z zakupem ogromnych maszyn. Z pewnością 14/15.6 cali spełni nasze oczekiwania.


         Procesor:           

            Procesory jakie możemy znaleźć w laptopach są produkcji dwóch różnych marek: Intel i AMD. Konkurują one ze sobą, więc wybór należy do indywidualnej kwestii klienta.
·                     Do użytku domowego idealnie sprawdzą się podzespoły średniej półki - Intel i5, lub serie A8 oraz A6 produkowane przez AMD. Przedstawiają one dobre parametry działania, przy niewygórowanych cenach.
·                     Sprzęt biznesowy jest łatwiejszy do wyboru, ponieważ znacząco odnosi się do profesji jaką wykonujemy. Jeśli nasz laptop będzie używany tylko w celach czysto biurowych, rachunkowych, wystarczą nam procesory z rodziny Intel i3, które są tanie, ale zapewniają wystarczającą do takich prac wydajność. Gdy jednak nasz sprzęt, jest jednocześnie naszym narzędziem pracy (programiści, graficy komputerowi), tutaj sprawdzą się procesory Intel i7, pozwalające na otrzymanie maksimum dostępnej obecnie na rynkach mocy obliczeniowej.
·                     Laptop typowo biurowy, za wyjątkiem zawodów informatycznych, nie musi cechować się wygórowanymi parametrami i tak jak biznesowy sprzęt przeznaczony do tych celów, osiągnie zadowalającą wydajność, już przy procesorze z rodziny Intel i3.


Pamięć RAM:

·                      Do użytku domowego, nasz laptop będzie potrzebował między 4GB, a 8GB pamięci RAM. Gdy będzie on wykorzystywany tylko do przeglądania internetu, oglądania filmów, zdjęć, obsługi pakietu Office, warto wybrać wariant pierwszy. Gdy jednak zdarza się nam, lub naszym dzieciom, grać w gry, lepiej wybrać opcję drugą. Jednakże, nawet gdy nie czujemy się dobrze w wirtualnych rozgrywkach, 8GB pamięci RAM,
Różnice cen między laptopem wyposażonym w 4GB, a 8GB pamięci RAM, nie są aż tak drastyczne (oscylują w okolicach stu złotych), a taka inwestycja może jednak, znacząco polepszyć komfort naszej pracy.
·                   Dla laptopów biznesowych i biurowych, idealnych rozwiązaniem będzie pamięć wynosząca 4GB. Pozwala ona na wykorzystanie wszystkich podstawowych funkcji naszego sprzętu, lecz i tu podobnie jak w przypadku procesorów, musimy zastanowić się, czy nasz komputer nie będzie potrzebował dużo większej wydajności. Dla grafików, programistów, mała może okazać się nawet pamięć o pojemności 16GB. Tutaj wybór leży po stronie kupującego, warto przeczytać wcześniej testy różnych sprzętów i wiedzieć do jakich celów nasz sprzęt ma w przyszłości służyć.





Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Facebook

© Agata | WioskaSzablonów | x .